top of page

Etap 3 - stan surowy zamknięty

Po pomyślnym i szybkim montażu konstrukcji z drewna HBE oraz więźby dachowej, kolejnym krokiem było zabezpieczenie budynku przed warunkami atmosferycznymi: montaż dachu oraz stolarki zewnętrznej.


Zdecydowaliśmy się na użycie izolacji nakrokwiowej z płyt PIR - dzięki temu krokwie oraz kalenica dachu będą widoczne od środka, dodając "stodołowego" charakteru i dopełniając drewniany wygląd wnętrza domu. Płyty PIR charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi, co pozwoliło nam na uszuplenie warstwy docieplenia dachu bez zmniejszania współczynnika U (w porównaniu z tradycyjną wełną lub styropianem).


Izolacja nakrokwiowa PIR widoczna od wewnątrz, strefa dzienna
Izolacja nakrokwiowa widoczna od wewnątrz, pokój na poddaszu
Izolacja nakrokwiowa widoczna od wewnątrz, antresola

Połać dachu wykonana została z grafitowej blachy trapezowej. Mając na uwadze zewnętrzne proporcje budynku, zeszliśmy blachą na część elewacji na wysokość ścian kolankowych.


Montaż blachy trapezowej
Montaż blachy trapezowej

Na tyku połaci dachu i elewacji skonstruowane zostało koryto rynny. Dzięki indywidualnemu podejściu wykonawców do projektu udało się uzyskać estetyczne przejście obu płaszczyzn pokrycia z blachy. Rury spustowe zostały schowane w elewacji, dzięki czemu obróbka blacharska na stykach w narożnikach wykonana jest czysto i schludnie.

Koryto rynny
Koryto rynny
Rura spustowa w świetle izolacji
Gotowy dach

Następnym krokiem był montaż stolarki zewnętrznej. Okna i drzwi zewnętrzne montowane były w świetle ścian konstrukcyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy czystą formę wewnątrz, gdzie ramy stolarki zlicowane są ze ścianami w środku. Aby uzyskać ciepły montaż, zastosowano taśmy rozprężne, które pracują razem z drewnem konstrukcyjnym - uniknięto w ten sposób potencjalnych pęknięć czy nieszczelności.


Okna od strony frontowej
Okna od strony frontowej

W salonie od strony ogrodu wstawiono duże przesuwne okno tarasowe typu HS. Posadowione zostało na belce montażowej, zapewniającej stabilność i sztywność.

W kuchni i sypialni zastosowano okna przesuwne w systemie PSK. Ze względu na swój gabaryt, przesuwne skrzydło nie zabiera we wnętrzu tyle miejsca co standardowe rozwieralne.


Okno tarasowe HS na belce montażowej
Okna przesuwne w kuchni i sypialni
Przeszklenie fix w salonie od strony frontowej
Okno przesuwne w kuchni
Okno przesuwne w sypialni
Okno uchylne w łazience
Zakończony montaż stolarki zewnętrznej

Zastosowane okna i drzwi zewnętrzne są energooszczędne, zapewniając szczelność i brak mostków termicznych.


Kolejny etap: instalacje elektryczne i sanitarne.


247 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page