top of page

Etap 1 - fundament

Zaktualizowano: 2 kwi

15-ego stycznia 2024 roku na działkę budowlaną pod Poznaniem wjechała koparka. Tym samym rozpoczęła się budowa. Jako że zarówno projekt, jak i sama jego realizacja jest nam bardzo bliska - w końcu 1/2 NOWEJ PRACOWNI będzie w tym domu mieszkać - postanowiliśmy relację z tej budowy opublikować na naszej stronie internetowej i social mediach.


Dom nr 1, wizualizacja

Jest to pierwszy zaprojektowany przez nas budynek z drewna HBE. Od dłuższego czasu zafascynowani jesteśmy budownictwem drewnianym, technologią z tym związaną oraz ideą, jaka temu przyświeca. Uważamy, że drewno i jego pochodne są przyszłością nowoczesnego, zrównoważonego budownictwa, nie tylko mieszkaniowego jednorodzinnego. Od kilku lat czekaliśmy na możliwość zaobserwowania powstawania takiej konstrukcji z pierwszej ręki, a niebawem będziemy mieć możliwość przetestowania mieszkania w takim domu.


Proste warunki gruntowe na działce, na której projekt realizujemy, pozwoliły na posadowienie budynku na płycie fundamentowej. Łagodna pogoda pozwoliła zaś na rozpoczęcie budowy już w połowie stycznia. Mimo lekkich przymrozków i opadów śniegu, prace ruszyły.


Przygotowanie podbudowy

Przygotowanie instalacji kanalizacyjnej pod płytą

Podbudowa i izolacja krawędziowa

Płyta fundamentowa izolowana jest od spodu dwoma warstwami XPS po 10cm (łącznie 20cm). Zastosowano także 20-centymetrową izolację krawędziową, zapewniającą doskonałą ochronę płyty przed wilgocią i przemarzaniem. Na warstwę izolacji zastosowano folię 0,5, co było drobną zmianą do wpisanej w projekcie folii 0,2. Grubsza folia zapobiega przetarciom, które mogą wystąpić przy zalewaniu betonem.


Ułożona izolacja XPS

Folia PE

Zbrojenie płyty fundamentowej

Na płytę zastosowany został beton SCC (beton o dużym rozpływie). W przypadku budownictwa drewnianego ważne jest poświęcenie uwagi na powierzchnię, do której później montowane będą elementy drewniane.


Wylewanie betonu

Wylana płyta

Wykonawcą płyty fundamentowej była firma Under Up z Plewisk pod Poznaniem.


Kolejny etap - konstrukcja z drewna HBE.

69 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page