nowa stodoła
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem o łącznej powierzchni użytkowej 135m2.
Program użytkowy
Wszystkie podstawowe funkcje - strefę dzienną, kuchnię, sypialnię, łazienkę oraz pomieszczenie gospodarcze - zlokalizowano w parterze. Ważnym elementem domu jest obszerna, przejściowa kuchnia, która na kształt kuchni w dawnych domostwach wiejskich jest jednocześnie korytarzem między strefą wejściową a salonem z jadalnią. Strefa dzienna jest wysokim pomieszczeniem, które dopełnia antresola. Na poddaszu znalazły się dwie sypialnie oraz łazienka.
Forma architektoniczna
Prosta, archetypiczna bryła budynku w stylu "nowoczesnej stodoły", oparta na rzucie prostokątnym 7x14m, z dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 35 stopni. Wejście do budynku i dwustanowiskowa wiata samochodowa znajdują się na północnej ścianie domu.
Dzięki dużym przeszkleniom w salonie skierowanym na południe można otworzyć wnętrze na ogród. Ponadto panoramiczna szyba w salonie od strony północnej dodatkowo otwiera i doświetla strefę dzienną.
Pokrycie dachu i części elewacji na poziomie ścian kolanowych zaprojektowano z ciemnoszarej blachy trapezowej. Pozostałe ściany pozostają otynkowane i pomalowane na biało. Płyta tarasu obłożona będzie drewnem Thermory, które z czasem całkowicie zszarzeje. Zadaszenie tarasu oraz wiata samochodowa wykonane z profili stalowych.
Zastosowane rozwiązania i technologie
Bardzo ważnym kryterium w projektowaniu była ekologia oraz samowystarczalność. Ściany konstrukcyjne i stropy zaprojektowane zostały z paneli z drewna klejonego HBE o grubości 10 i 12 cm oraz docieplone wełną skalną.
Zespół projektowy:
arch. Stanisław Skład
arch. Małgorzata Waszkiewicz
arch. Waldemar Waszkiewicz
POZNAŃ
2021