top of page

mieszkanie studenckie w starej kamienicy

Mieszkanie dla studentów o powierzchni niespełna 31m2 w starej, modernizowanej kamienicy na Łazarzu w Poznaniu. Inwestor nakreślił wymagający program funkcjonalny na małej przestrzeni: dwa oddzielne pokoje dla studentów, osobna kuchnia, funkcjonalna łazienka oraz dużo miejsca do przechowywania rzeczy. Podzielenie tak małej powierzchni na wszystkie niezbędne funkcje przy zachowaniu ergonomii i wygody może spowodować komplikacje w realizacji takiego programu. 

Głównym założeniem projektowym była zmiana lokalizacji kuchni, przez co w lokalu można było wydzielić dodatkowy, doświetlony pokój.  Maksymalnie wykorzystano przestrzeń oraz wysokie na ponad 3 metry sufity. Opuszczając sufity w nowo powstałej kuchni, korytarzu i łazience, oba pokoje zyskały przestrzeń do przechowywania większych gabarytów (np. walizki, kartony, narty itp.) w postaci pawlaczy, które można zamknąć lub pozostawić otwarte. W pokojach przewidziano wysokie szafy ubraniowe i łóżka z podnoszonym stelażem.

Kuchnia jest w pełni wyposażona - duża lodówka, 4-palnikowa kuchenka, piekarnik, zmywarka, zlewozmywak z ociekaczem. Zapewniono wygodny blat roboczy oraz dużo szafek do przechowywania. W celu doświetlenia tego pomieszczenia, drzwi do pokoi mają częściowo przeszklone skrzydła ze szkła mlecznego.

W łazience zamiast wanny zaprojektowano duży brodzik prysznicowy, a zabierającą cenne miejsce zabudowę za miską toaletową zastąpiono kompaktem WC. Nad pralką przewidziano półki.

Projekt: Małgorzata Waszkiewicz i Waldemar Waszkiewicz.

POZNAŃ

2020

bottom of page